View Single Post
Old 01-03-2013, 08:57 AM
mrsD's Avatar
mrsD mrsD is offline
Wisest Elder Ever
 
Join Date: Aug 2006
Location: Great Lakes
Posts: 33,508
15 yr Member
mrsD mrsD is offline
Wisest Elder Ever
mrsD's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Great Lakes
Posts: 33,508
15 yr Member
Wink

Just as an example.

My husband uses Inositol powder every morning.

Jarrow brand for 8oz powder, runs about $13.00 a jar on iherb.com

The identical size and brand in a local health food store was a whopping $67.00.

This is only one example, I've found for myself, that illustrates the savings you can reap online, buying quality products from GMP manufacturers, etc.

This example is extreme I think, but one can at least get quality products for about 1/2 what they would pay in a health food specialty store, and that includes GNC as well. With some things the savings may be even greater like it is for us.

BTW, I recently found 8oz Inositol powder on Swanson's, for $10.00!
So we switched to it.
I did find that Swanson's brand of SunTheanine was not as good as Doctor's Best brand for me, so I continue to use Doctor's Best for that and Benfotiamine, and R-lipoic acid.
__________________
All truths are easy to understand once they are discovered; the point is to discover them.-- Galileo Galilei

************************************

.
Weezie looking at petunias 8.25.2017


****************************
These forums are for mutual support and information sharing only. The forums are not a substitute for medical advice, diagnosis or treatment provided by a qualified health care provider. Always consult your doctor before trying anything you read here.
mrsD is offline   Reply With QuoteReply With Quote